Treceți la conținutul principal

Recenzie - Percy Jackson și Olimpienii 1 - „Hoțul Fulgerului”

Anul apariției: 2005
Număr pagini: 377
Editură: Arthur
Domeniu: Mitologia greacă

Despre carte...

Hoțul fugerului de Rick Riordan este povestea unei aventuri spectaculoase, [...] despre prietenie,curaj și loialitate.”
Perseus Jackson crede că este un simplu băiat din New York. Dar când află că tatăl său este Poseidon, marele zeu al apei, că cel mai bun prieten al său este un satir, iar profesorul de latină este un centaur, viața lui devine o aventură continuă, periculoasă și surprinzătoare. Acesta ajunge într-o tabără pentru semizei, se antrenează și primște misiunea de a recupera fulgerul lui Zeus, unchiului său, furat de un misterios personaj, care vrea să disrugă Olimpul.

Recenzie

Aventura adolescentului Percy Jackson se bazează pe mitologia greacă și posibilele urmări ale acesteia , eroul descoperind că este fiul unuia dintre cei mai mari zei, Poseidon. Își află adevărata identitate, facându-și noi prieteni, și cuonoscându-și adevăratul tată.
Autorul alege atent întâmplările, ținând cont de fiecare mic detaliu al mitologiei greci, fără a deplasa povestea de la prezentul modernist. Este un bun material pentru învățarea zeilor și altor forțe mistice din Grecia Antică, mai ales dacă nu vrei să citești o carte „plictisitoare” de istorie într-un an, ci o carte amuzantă, care te ține în suspans, în doar 3-4 zile.
Autorul pare un pasionat de istorie, având în vedere că și celelalte opere ale sale, precum Kane Chronicles și Magnus Chase, au la bază istoria unei culturi antice, care a influențat în mod direct sau indirect prezentul. Dar, în comparație cu alte lucrări ale altor scriitori în domeniu, această carte mi s-a părut mult mai interesantă, deoarece Percy nu retrăiește întâmplările zeilor și a eroilor antici, ci pe baza acelor întâplări, acesta pornește în propriile aventuri.
Deși la prima vedere 377 de pagini par multe, imposibil de citit atât de repede, după câteva pagini citite, nu mai poți renunța la carte, fiind și foarte ușor de citit, cu toate că autorul folosește foarte multă descriere. Acesta subliniază faptul că oricine, chiar și cel mai neajutorat elev din clasa a șasea, poate avea un viitor chiar strălucit, chiar dacă are un drum lung de parcurs până acolo. De asemenea pune accent pe prietenie, curaj și trădare, trei simboluri care descriu aproape perfect viața unui om, mai ales dacă este și semizeu. Iar felul în care autorul prezintă fiecare capitol, folosindu-se de cea mai ciudată, și nu întotdeauna cea mai importantă, întâmplare din acel capitol, poate fi o modaliate de al atrage pe cititor de a citi în continuare („Capitolul I – În care o fac să dispară din greșeală pe profesoara de algebră pregătitoare”).

Îmi place această carte, am citit-o cu plăcere, deoarece nu trebuie să fi fan al istoriei pentru a înțelege povestea, ci doar de răbdare. De restul se ocupă personajele. Îmi place modul în care naratorul descrie atât indicii spațio-temporali, cât și personajele, gesturile și acțiunile, însă faptul că unele întâmplări se tot repetă, dar sub altă formă, la un momentdat devine ceva așeptat ce urmează să se întâmple, iar suspansul dispare. Și mi-ar fi plăcut să trăiesc și alte emoții, citind cartea, pe lângă furie, frică, tristețe și entuziasm.


Comentarii